Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović i predsjednik Islamske zajednice u Austriji Ümit Vural potpisali su danas u Beču Memorandum o saradnji, kojim se unapređuje institucionalna saradnja dvije zajednice i razumijevanje kroz poticanje i podršku zajedničkih aktivnosti i projekata s fokusom na umrežavanje zvanično priznatih islamskih vjerskih zajednica.
Memorandumom je, između ostalog, predviđena realizacija akademske i interkulturalne razmjene i promocija interkulturalnog razumijevanja i mira među narodima.
Također, planirano je provođenje zajedničkih aktivnosti u relevantnim i međusobno razumljivim oblastima definisanim od obje strane, uključujući jasno definiranje uloga svake strane u okviru njih i izradu zajedničkog plana rada.
Moguće aktivnosti uključuju konferencije, seminare, predavanja, diskusije, programe itd. koji odražavaju interese i zabrinutosti muslimana i muslimanki, te zajednički odgovor na aktuelne humanitarne krize.
Memorandumom je, također, istaknuto kako će obje zajednice sarađivati na promociji autentičnog naučavanja islama i njegovih principa i promociji islama srednjeg puta.
Isto tako, navodi se obaveza zalaganja za borbu protiv svakog oblika vjerskog pretjerivanja i ekstremizma sa jasnim pozicioniranjem protiv ekstremističkih tendencija, ali i protiv antimuslimanskih ideologija.
Reisul-ulema Kavazović je kazao kako je danas potpisanim Memorandom samo učvršćena već postojeća saradnja, s obzirom na to da su u pitanju muslimanske zajednice uređene na istim principima.
– Ovo je dobar put da jedni drugima pomognemo. Islamska zajednica u Austriji je jedna dobro organizirana i stabilna zajednica i želimo zajedno koračati – kazao je reisul-ulema.
Poručio je, također, da Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini na ovaj način želi i da doprinese neophodnom međureligijskom dijalogu u Evropi.
– Vidimo različite uticaje i strujanja, prisutnost islamofobije i protiv nje se valja boriti, a najbolji put je međureligijski dijalog. Mi, religijske vođe, imami, sveštenici i svećenici, moramo uvijek razmišljati šta donosi dan iza krize, šta ćemo i kako ćemo kada kriza prestane. Moramo povezivati ljude, ne smijemo u vremenu kriza dozvoliti da se veze pokidaju. Politike jesu odgovorne na površini naših života, ali vjerske zajednice se odgovorne po dubini, one moraju sagledavati dubinske odnose među ljudima – kazao je reisul-ulema.
Predsjednik Islamske zajednice u Austriji Ümit Vural ocijenio je kako je saradnja s Islamskom zajednicom u Bosni i Hercegovini veoma važna u svim oblastima.
– Ta saradnja je potrebna kako bismo zajedno prevazilazili izazove koji su pred nama i kako bismo kao dvije institucije uradili što više i obezbjedili bolje uslove za život muslimana ovdje u Evropi – kazao je Vural.
Islamska zajednica u Austriji je pravno lice kao zvanični predstavnik svih muslimana koji žive u Austriji i djeluje kao priznata vjerska zajednica u čijem sastavu je i Bošnjačka kulturna općina kao nosilac vjerskog autoriteta sa statusom Korporacije javnog prava prema Zakonu o islamu 8.1.
Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini je jedna i jedinstvena zajednica muslimana u Bosni i Hercegovini i Sandžaku, Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji, muslimana Bošnjaka izvan domovinskih zemalja i drugih muslimana koji je prihvataju kao svoju.
Islamska zajednica u Austriji uvažava historijski i pravni subjektivitet Islamske zajednice u BiH i njene nadležnosti u dijaspori propisane Ustavom IZ u BiH i drugim općim aktima IZ u BiH.
Današnjem potpisivanju Memoranduma o saradnji prisustvovali su i glavni imam i predsjednik Islamske zajednice Bošnjaka u Austriji (IZBA) Senad-ef. Kusur i Adis Čandić, muftija Islamske zajednice Austrije Mustafa Mulaoglu, predsjedavajući Sabora Islamske zajednice Austrije Esad Memić, član Vijeća Islamske zajednice Austrije Hasudin-ef. Atanović, članovi Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Muhamed Jusić i Mensur Karadža, te šef Kancelarije reisul-uleme Rifat Fetić.
Izvor: (islamskazajednica.ba)