Email: info@cdv.ba |Telefon: +387 33 570 025

Ulema u realnom svijetu – ciljevi i planovi

reisu-l-ulema (1993.-2012.) dr. Mustafa Cerić

Bosna i Hercegovina

Muslimanski svijet, posebno, arapski, prolazi kroz tešku krizu državnog i društvenog poretka. Pod jakim pritiskom militantnih grupa arapske države, jedna po jedna se urušavaju: Irak, Sirija, Jemen, Libija… Ali ne samo države, već i društva, koja su se dosada održavala u kakvom-takvom poretku suživota i tolerancije raspadaju se… raspadaju se vjerske i etničke zajednice… kidaju se porodične veze… sukobljavaju se plemena, koja su dosada bila uvezana u državni poredak i društvenu organizaciju… No, najgore od svega je što nikome nije potpuno jasno odakle dolazi ova anarhija… svi su izgleda zatečeni i niko nema adekvatan odgovor na ovaj organizirani haus, koji se širi Bliskim istokom i Sjevernom Afrikom… niko ne zna koliko će ovaj haus da traje… osim onih, koji su ga proizveli i koji ga “uspješno” održavaju.

Ulema u realnom svijetu - ciljevi i planovi

Međutim, ono što najviše brine muslimane u svijetu, pa tako i nas ovdje, je podjela među ulemom, koja je također zatečena količinom nasilja među muslimanima oko vjerskih pitanja, koja su za većinu uleme bila riješena ili su bila ostavljena po strani radi općeg intresa Ummeta… sunnitska ulema je naročito u teškoj situaciji… Budući su ovisni o političkoj volji njihovih poslodavaca, ugledni pojedinci među sunnitskom ulemom nisu slobodni… zbog toga su često stavovi jednih uglednika oprečni stavovima drugih što kod muslimananskih masa proizvodi zbunjenost.

Pa ipak, sunnitska ulema je apsolutno jedinstvena u osudi nasilja u ime islama… jedinstvena je ulema u zahtjevu da se zaustavi prolijevanje muslimanske krvi… da se nađe pravedno rješenje na temeljima istine i pravde u svim državama i društvima, koja pate od neistine i nepravde.

Jedan od uglednih sunnitskih alima je Šejh Abdullah bin Beyyah (rođen 1935), porijeklom iz Mauritanije, koji je obnašao dužnost ministra obrazovanja i ministra pravde u Mauritaniji. Bio je i potpredsjednik prvom predsjedniku Mauritanije. Ovaj osamdesetogodišnji alim, odnosno allameh, ima izuzetnu sposobnost zapažanja i analiziranja događaja u svijetu u kontekstu stanja musliman. Razumljivo je, stoga, da su vlasti Ujedninjenih Arapskih Emirata prepoznale njegovu ideju o uspotavljanju centra za promociju mira u muslimanskim društvima kao mogući odgovor na trenutnu tešku situaciju u arapskim državama i muslimanskim društvima. Tako je prošle godine (mart, 2014.) održana prva konferencija u Abu Dhabiju pod pokroviteljstvom Šejha Abdullah bin Zaida Al Nahyana, ministra vanjskih poslova UAE, gdje je više od 200 alima podnijelo svoje referata o važnosti i nužnosti mira i suživota među muslimanima, kao uvjet za sužuvot i toleraciju sa drugima.

Ulema u realnom svijetu - ciljevi i planovi

Tom prilikom dr. Mustafa Cerić je govorio o ulozi uleme u realnom svijetu. Njegov spontani govor, kao i govori drugih učesnika, objavljen je u dokumentarnoj knjizi sa Prvog foruma promocije mira u muslimanskim društvima u Abu Dhabiju, kojeg ovdje u cjelini donosimo na bosanskom jeziku:

Hvala Allahu Uzvišenom, i neka je salavat i selam na našeg prvaka Muhameda, a.s.,  na njegovu časnu porodicu i na sve njegove vrle ashabe.

Prvo: zahvaljujem se Njegovoj Visosti Šejhu Abdullahu bin Zayedu Al Nahyanu, ministru vanjskih poslova UAE, na pozivu da prisustvujem ovoj konferenciji.

Drugo: želim da vam potvrdim da je vaš rahmetli otac Šejh Zayed, ispunio obećanje koje nam je dao prilikom moje posjetio devedesetih godina, prošlog vijeka, u društvu sa rahmetli velikim alimom Šejhom Muhamedom Gazalijem… Tom prilikom informisao sam ga o problemima islama i muslimana na Balkanu, posebno u Bosni… Rahmetli Šejh Zayed zaslužuje da ga se sjetim na ovom mjestu.

Treće: podržavam našeg šejha, alima Abdullaha bin Bayyah-a u njegovoj namjeri da nas okuplja  na ovom mjestu i u ovom vremenu radi analize i razmatranja pitanja i problema u muslimanskom svijetu, naročito na Bliskom istoku… arapskom svijetu.

Došlo je vrijeme da se okupimo i da analiziramo, te da vidimo kakva nam je budućnost. Na početku ove konferencije vidjreli smo film koji je prikazao našu ostvarenu prošlost i našu moguću budućnost… prikazani film nam nameće pitanje: – Dosita, kakva nam je budućnost? Naša prošlost je bila: Allahu ekber – Allah je Najveći, ali naša sadašnjost je nalik na ove riječi koje mujezin izgovora: Hajje alel-felah – Hajde na spas. Ali, mnogi koji dolaze u džamije u ovim vremenima ne nalaze spas, nego ekplozije i smrt. Jučer u Iraku u Anbari ubijeno je trideset muslimana u džamiji.

Iz tog događaja postavlja se ptanje, nama ulemi, na ovoj konferenciji: – Kakva nam je budućnost? Kažu nam (nama ulemi): – Mi želimo da od vas čujemo odgovor.

Govore koje sam čuo jučer i jutrost predstavljaju idealan svijet, ali ja se pitam kako smo došli u ovo sadašnje stanje nakon svih tih naših idalnih priča o islamu? Jesmo li mi, ulema, neuspješni u našem radu? Znamo li razliku između vazife i risale, funkcije i misije? Jesmo li mi ulema funkcije (vazifeh) ili ulema misije (risale)? Ja nemam odgovora na ovo pitanje… Želim ga samo postaviti svima nama za razmišljanje!

Sa iskustvom borbe na terenu u Bosni, a ne borbe (džihad) pod klima uređajem (Air Conditioner), hoću da kažem da sam shvatio Alejhiselamovu poruku kad je rekao: – Vratili smo se iz male borbe (džihada), nakon Tebuka,  u veliku borbu (džihad), a to je borba za uspostavu pravednog društva.

Ovdje želim da se osvrnem na tri tačke:

Prvo: islam znači mir; iman znači sigurnost; ihsan znači ljepota. Islam je jedina vjera u svijetu koja u svom imenu ima koncept “mira”. Sve ostale vjere nazivaju se po ličnostima ili legendarnim pričama…

Drugo: mi muslimani nemamo problem s drugima… mi danas imamo problem sa samim sobom. Zato se u jednom hadisu i kaže: – Pravi musliman je onaj od čijeg su jezika i ruku mirni drugi muslimani.

Treće: mi moramo preispitati naš nijjet, namjeru. Nemamo svi isti nijjet, namjeru, u našoj međusobnoj komunikaciji… u našem djelovanju u svijetu… Mi u sebi krijemo različite nijjete, namjere, i zato smo u nesporazumu… O tome i Kur’an Časni govori kad kaže: – Svi putevi vode Allahu, ali ima ih koji su krivi. Treba znati koji su to krivi putevi i zaobiči ih. Ako nam je iskren i jasan nijjet, onda nije problem da imamo različite puteve, koji nisu krivi, da dođemo do zajedničkog cilja… Ali naš problem je upravo u tome što nemamo jasan i iskren nijjet i što neki od nas idu krivim putem pa zato ne možemo da se složimo oko bitnih pitanja za naš uspjeh na ovome i spasu na drugome svijetu…

 Često se ponavlja hadis Allahovog Poslanika da je “raznolikost milost mog Ummeta”… Da to jeste tako, ali samo raznolikost je milost, a ne i različitost do razbijenosti… Dakle, “raznolikost” je milost u smislu mnoštva ideja i mogućnosti, ali “različitost”, koja uzrokuje “razbijenost” je proklestvo na koje Uzvišeni Allah snažno upozarava kad kaže:    – Svi se čvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razbijajte! I sjetite se Allahove milosti prema vama kada ste bili jedni drugima neprijatelji, pa je On složio srca vaša i vi ste postali, milošću Njegovom, prijatelji  (Ali ‘Imran, 103).

 Sljedeća stvar na koju želim ukazati je prijedlog onima koji su nas okupili ovdje da se osnuje Odbor mudraca za međumuslimansku arbitražu i pomirenju. U uvodnim govorima čuli smo od Allameh Abdullaha bin Bayyah i Šejha Abdullaha bin Zazeda, ministra vanjskih poslova UAE, da je potrebno raditi na pomirenju na osnovu pravilnog razumijevanj vjere, koja upučuje na jedninstvo zato što je naš Ummet jedinstven u poštivanju Kur’ana Časnog, u poštivanju poslanstva Muhamedu, s.a.v.s., u poštivanju Kaba, kao  jedinstvene Kible, u poštivanju danu Arefata, itd… Tu se krije i leži naša snaga… naša slabost je, međutim, u međusobnom nerazumijevanju i naša nedosljednost u vjeri i moralu.

Brojne su konferencija o miru, ali je mali učinak na terenu… zato očekujem da ova konferencija bude poticaj za djelovanje radi mira i sigurnosti u svijetu.

Završavam svoje izlaganjem prijedlogom našem Šejhu Abdullahu bin Bayyahu da učini da ova konferencija bude stalna kako bismo došli do mira u muslimanskim društvima širom svijeta te postigli pomirenje među zavađenom braćom ne samo na Bliskom istoku nego i u Srednjoj Africi u kojoj se sada dok mi ovdje sjedimo provodi genocid nad muslimanima. Odgovornost uleme nije samo propovijed, već i istinski napor da se dođe do pravih i trajnih rješenja za Ummet koji danas pati od straha i nesigurnosti.

I kao što sam počeo s pitanjem završit ću sa pitanjem: – Nismo li – mi ulema – bili neuspješni da odgojimo generaciju muslimana koja se neće međusobno ubijati?

Allah najbolje zna! On je najsigurniji zaštitnik! Esselamu alejkum! 

 

* * *

Prošle sedmice, u periodu 28.-30. aprila 2015. godine, održana je u Abu Dhabiju druga konferencija Foruma za promociju mira u muslimanskim društvima, na kojoj je donesena odluka o stalnom zasijedanju Foruma, kao i odluka o formiranju stalnog odbora mudraca za arbitražu i pomirenje.

Dr. Mustafa Cerić je govorio o temi Mir u očima Zapada. Centar za dijalog – Vesatijja će obraćanje dr. Cerića u prijevodu na bosanski jezik objaviti čim bude dostupno u zvaničnom izdanju Foruma.

Forum za promociju mira u muslimanskim društvima je donio odluku o dodjeli nagrade za mir Al-Hasan bin Ali. Ove godine tu nagradu dobio je indijski alim Vehiduddin Khan, poznati muslimanski borac za mir u Indiji.